Muzikos naudotojams
ATLIKĖJAMS IR ĮRAŠŲ GAMINTOJAMS

ISRC kodai

ISRC kodai skiriami AGATA-oje

Sutarties su Tarptautine fonogramų gamintojų organizacija (IFPI – International Federation of Phonographic Industry) pagrindu, Lietuvos gretutinių teisių asociacija AGATA nuo 2014 m. kovo mėnesio yra įpareigota administruoti ISRC kodų skyrimą atlikėjams ir fonogramų gamintojams Lietuvoje. Pagal anksčiau susiklosčiusią praktiką, visiems Lietuvos atlikėjams bei įrašų gamintojams, norintiems gauti ISRC kodą, reikėdavo kreiptis tiesiogiai į IFPI ir teikti paraišką dėl kodo suteikimo.

Tiems, kam jau teko susidurti su ISRC kodais, norime priminti, o nežinančius supažindinti su pagrindine informaciją apie šią sistemą:

KAS YRA ISRC KODAS?

ISRC (ang. International Standard Recording Code) – tarptautinį standartą atitinkantis įrašų kodas, kitaip suprantamas kaip tarptautinė garso ir vaizdo įrašų identifikavimo sistema. Kiekvienas kodas yra vienetinis ir unikalus bei pripažįstamas kaip pastovi konkretaus įrašo identifikavimo priemonė. ISRC kodas – tai tarsi skaitmeninis įrašo „piršto antspaudas“, kurį įgijus, šis kodas skaitmeniniu būdu užkoduojamas konkrečiame įraše.

ISRC kodas suteikia galimybę stebėti ir nustatyti įrašų vartojimą bei yra plačiai naudojamas. Svarbu atsiminti, kad šį kodą įgyja tik garso ir vaizdo įrašai, o ne materialinės laikmenos, kuriose jie užfiksuoti (pvz. kompaktiniai diskai).

KAIP ATRODO ISRC KODAS IR KĄ JIS REIŠKIA?

ISRC kodas yra sudarytas iš 12 ženklų, kurie žymi 4 skirtingus elementus – šalies kodą, registracijos kodą, registracijos metus ir paskirties kodą.

Muzikinio albumo pavyzdys:

Dainos pavadinimas

ISRC kodas

Įrašas Nr.1

LTAAA1400001

Įrašas Nr.2

LTAAA1400002

Įrašas Nr.3

LTAAA1400003

Įrašas Nr.4

LTAAA1400004

Įrašas Nr.5

LTAAA1400005

Įrašas Nr.6

LTAAA1400006

Įrašas Nr.7

LTAAA1400007

Įrašas Nr.8

LTAAA1400008

Įrašas Nr.9

LTAAA1400009

Įrašas Nr.10

LTAAA1400010

Įrašas Nr.11

LTAAA1400011

Įrašas Nr.12

LTAAA1400012

KODĖL VERTA TURĖTI ISRC KODĄ?

Skaitmeninės informacijos amžiuje ISRC sistema – tai pagrindinė priemonė rinkti ir mokėti atlyginimą atlikėjams bei įrašų gamintojams, pasižyminti šiais privalumais:

  • ISRC – tai tarptautinė, patikima ir unikali įrašų identifikavimo sistema;
  • ISRC – unikali informacijos priemonė, padedanti administruoti atlikėjų ir fonogramų gamintojų teises;
  • ISRC – tai naudinga identifikavimo priemonė, kai muzika platinama elektroniniu būdu;
  • ISRC kodavimo sistema yra suderinta su buitinės elektronikos standartais ir nuskaitoma įrašų pramonėje naudojamos įrangos;
  • ISRC – tai ekonomiška sistema, kuri gali būti naudojama be specialių investicijų į naudojamas technines priemones.

KIEK KAINUOJA ISRC KODAS?

ISRC kodas suteikiamas nemokamai.

KAIP GAUTI ISRC KODĄ?

ISRC kodai suteikiami muzikos įrašų gamintojams, AGATA-oje užregistravusiems savo įrašus ar albumus. Kodus gausite per 10 darbo dienų nuo įrašų deklaracijos pateikimo. Norėdami užregistruoti savo įrašus ar gauti ISRC kodus jau registruotiems įrašams ar albumams, kreipkitės el. paštu muzika@agata.lt