2019-07-17

Ačiū už bendrą darbą. AGATA pusmečio pasiekimai

20 metų savo veiklomis atstovaujame plačią Lietuvos muzikos bendruomenę ir visus Lietuvos atlikėjus pabrėždami muzikos ir žanrų įvairovę. Čia susibūrę profesionalūs ir augantys, nepriklausomi muzikantai, leidybos kompanijos ir aktoriai. AGATA šiuo metu vienija 8637 atlikėjus ir fonogramų gamintojus. Džiaugiamės, kad šiais metais jau turime 373 naujus narius. Tad nuolat vyksta intensyvios narių konsultacijos teisiniais ir mokesčių klausimais, susitikimai su naujais ir būsimais AGATA nariais.

Užfiksuotas paskirstymo sumos augimas. Taryba vienbalsiai patvirtino apskaičiuotą 2018 m. antro pusmečio paskirstymo sumą – 3,24 mln. Daugumą AGATA narių apskaičiuotas atlyginimas (už 2018 m. antrą pusmetį) pasieks iki rugpjūčio 15 d. Prašome kuo skubiau pasitikrinti ir atnaujinti asmeninius duomenis ir sąskaitas savo asmeninėje „Mano AGATA” paskyroje. O jau rugpjūčio pirmomis dienomis „Mano AGATA” paskyroje rasite ir savo asmenines ataskaitas su jums apskaičiuotu atlyginimu.

Lietuvoje turim 10 tūkstančių vietų, kur groja legali muzika. Per šį pusmetį pasirašyta beveik 700 naujų sutarčių. Tarp jų ir Prancūzijos sporto prekių parduotuvė „Decathlon“, kuri pirmąją Baltijos šalyse 5000 m2 parduotuvę atidarė Vilniuje. Iki šiol šiose sporto prekių parduotuvėse muzika neskambėjo, tačiau po derybų su AGATA Vilniaus parduotuvė lankytojus pasitinka su legaliai skambančia muzika.

PAKARTOT.LT jau sukelta virš 100 tūkstančių įrašų. Šį pusmetį platforma sulaukė 283 tūkst. unikalių lankytojų. Metų pradžioje paleista atnaujinta mobilioji programėlė.

Į tarptautines muzikos pasiklausymo platformas (Spotify, Deezer, Apple Music, Itunes, Google Play Music, Shazam, Facebook ir YouTube) sukelta 950 leidinių (singlų ir albumų). Šiuo metu AGATA atveria naują Azijos rinką į kurios platformas taip pat pradėjo kelti savo narių muzikos įrašus. Tai unikali galimybė savo įrašus kelti į populiariausias Kinijos, Japonijos, Indijos, Malaizijos ir kitas pietryčių Azijos muzikos platformas. Visiems asociacijos nariams įrašų į šias platformas įkėlimas yra nemokamas.

Birželį Lietuvoje vyko kaimyninių valstybių gretutinių teisių asociacijų atstovų susitikimas. 10 kartą vykusiame darbiniame susitikime su partneriais iš Lenkijos, Latvijos, Estijos ir Suomijos buvo aptartos pagrindinės muzikos industrijos tendencijos. Geroji kiekvienos šalies praktika ir sprendimai piratavimo, nelegalių svetainių blokavimo, teisminių procesų sprendimo, atlygio atlikėjams surinkimo srityse padeda tobulėti ir judėti į priekį.

AGATA Kultūrinė ir plėtros programa

Balandžio 18 d. Visuotiniame narių susirinkime buvo patvirtinta atnaujinta AGATA Kultūrinė ir plėtros programa, kurioje numatytos įvairios priemonės kūrybinės veiklos sąlygoms gerinti, AGATA žinomumui didinti, AGATA bendruomenei atstovauti ir stiprinti.

Vasario pabaigoje praūžė jubiliejinė Vilniaus knygų mugė ir penktoji „Muzikos salė“. Vilniaus knygų mugė sulaukė daugiau nei 68 tūkstančių lankytojų, kurie aplankė ir „Muzikos salę“. Per keturias dienas „Muzikos salės“ pokalbių ir koncertų scenose įvyko 49 renginiai – gyvo garso koncertai, pokalbiai su atlikėjais ir diskusijos. Apdovanoti klausomiausi 2018 metų įrašai ir albumai, pagal asociacijos „AGATA“ renkamus tikslius statistinius duomenis. Net 75 specialiai įrengtuose stenduose ne vienas šimtas Lietuvos įvairių žanrų muzikos kūrėjų, atlikėjų, leidėjų ir muzikinių renginių organizatorių pristatė savo veiklas ir daugiau nei 200 naujų leidinių.

Vadovaujantis balandžio 1 d. įsigaliojusiomis Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo pataisomis tapo lengviau kovoti su nelegaliai skelbiamu turiniu. Teismas jau sankcionavo net kelis Lietuvos radijo ir televizijos komisijos sprendimus blokuoti svetaines, kurios vartotojams suteikė galimybę nemokamai perklausyti ir atsisiųsti lietuviškus ir užsienio muzikos kūrinius.  

Kiekvienais metais AGATA surenka kompensacinį atlygį autoriams ir atlikėjams už kūrinių kopijavimą į tuščias laikmenas ar įrenginius. O 10 % šios surenkamos sumos skiriama kūrybinių ir teisių apsaugos projektų finansavimui, vienas jų 2018 m. įsteigtas AGATA Muzikos leidybos finansavimo fondas. Jis leidžia skatinti AGATA narių muzikos įrašų leidybą, naujo turinio sukūrimą bei siekia pagerinti kūrybinės veiklos sąlygas Lietuvoje. 2019 m. pavasarį paskelbtame konkurse sulaukta 217 paraiškų. Finansavimas skirtas 35 projektams, konkurso piniginis fondas – 60.000 EUR.

Birželio 28 d. įvyko AGATA inicijuotas renginys „Ačiū – už 10 metų kartu“. Šios šventės iniciatyva kilo po ilgų metų turiningo bendradarbiavimo su Prezidente ir jos komanda. Visus 10 metų Prezidentūroje vyko koncertai, edukaciniai projektai. Renginys tapo dešimtmetį trukusio bendradarbiavimo su aukščiausio lygmens institucija fakto įtvirtinimu ir parodymu, kad AGATA bendruomenė ir toliau pasiruošus dirbti kartu. Aikštė prie Prezidentūros vienai dienai tapo išskirtine laisvalaikio, muzikos ir maisto erdve. Renginyje apsilankė daugiau nei 5000 žmonių. Koncertą tiesiogiai transliavo LRT televizija, LRT radijas ir portalas LRT.lt. Visas koncertas LRT mediatekoje: https://www.lrt.lt/mediateka/irasas/2000073030/koncertas-aciu-uz-10-metu-kartu

Vilniaus universiteto Teisės fakulteto diplomų teikimo ceremonijoje buvo įteiktos ir AGATA premijos geriausiam magistro darbui intelektinės nuosavybės teisės srityje: Denui Grigaičiui už darbą „Bylų dėl autorių teisių pažeidimų jurisdikcijų kolizijos ir taikytina teisė“ ir Tomui Linui Šepečiui už darbą „Teisės skleisti ir gauti informaciją ir autorių teisių įgyvendinimo sankirta skaitmeninėje vidaus rinkoje“.