2021-12-02

AGATA nacionaliniame kultūros forume „Kultūra ir švietimas“

Lapkričio 26 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje įvyko kasmetinis (6-asis) nacionalinis kultūros forumas, organizuotas Nacionalinės kūrybinių ir kultūrinių industrijų asociacijos (NKIKIA). Forumo dėmesio centre – kultūra ir švietimas.

Šiomis dienomis kultūros politikos kuluaruose nemažai girdime apie nacionalinį susitarimą dėl švietimo ir jame politiniu lygmeniu įtvirtintą kultūros ir švietimo ryšį – konkrečių priemonių kultūros politikos ir švietimo integralumui užtikrinti kultūros bendruomenė vis dar pasigenda. Tad didelis dėmesys skirtas gerosioms praktikoms, problemoms ir perspektyvoms aptarti.

Akivaizdu, kad kūrybinio sektoriaus profesionalai turi didžiulį potencialą kuriant XXI amžiaus poreikius atitinkantį ugdymą, kurio pamatas kritinis ir nestandartinis kūrybinis mąstymas. Švietimo pokyčių kelyje AGATA ir kitos kūrybinio sektoriaus NVO bendromis pastangomis siekia užtikrinti  tinkamas priemones bei finansavimą ir šiai sąveikai“ – teigia AGATA direktorė, NKIKIA valdybos narė ir švietimo grupės vadovė Agnė Begetė.

Tikimės, kad šis forumas bus žingsnis link realių pokyčių valstybės mastu. „Dideli pokyčiai prasideda nuo mažų pergalių. Nuoseklių AGATA kultūros ir švietimo iniciatyvų dėka šiame kelyje jau turime kuo pasidžiaugti“ – patirtimi ir geriausiomis praktikomis dalijasi AGATA direktorės pavaduotoja Martyna Gudaitė-Gulbinienė.

 

Edukacinė autorių teisių programa Lietuvos mokykloms  ir pirmasis vadovėlis, skirtas integruoti autorių ir gretutinių teisių temą į skirtingas bendrojo ugdymo pamokas: „Meno teisės, mano pareigos“. Skirtas 5-12 klasėms.

Labai lauktas, sukurtas bendradarbiaujant su mokytojais, pristatomas mokykloms visoje Lietuvoje ir mokytojų sutinkamas degančiomis akimis.

Projektą iš dalies finansavo Lietuvos kultūros taryba, įgyvendina „Meno avilys“, bendradarbiaudami su AGATA.

 

2021-2022 mokslo metais 7 Lietuvos mokyklose (Jurbarko r., Klaipėdos, Pasvalio r., Radviliškio, Šakių r., Visagino, Alytaus) vykdome kūrybinį-patyriminį projektą „Garsovaizdžiai”. Kompozitoriai (-ės), garso menininkai (-ės), antropologai (-ės) ir muzikantai (-ės) drauge su įvairaus amžiaus mokiniais (-ėmis) tyrinės garsą bei savo garsinę aplinką. Pagrindinis projekto tikslas – suteikti pedagogams ir mokiniams gebėjimą į reiškinius žvelgti iš meno ir mokslo perspektyvos, taip ugdant kūrybiškumo ir kritinio mąstymo kompetencijas. Garso reiškinio tyrinėjimas veiks kaip integruoto patyriminio ugdymo modelis.

Projektas yra Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos vykdomo projekto „Kultūros edukacijos sistemos modernizavimas“ dalis.

 

  • AGATA jaunųjų muzikos mokytojų mentorystės programa

Suteikiame galimybę muzikos mokytojams įgyti trūkstamų žinių ir įgūdžių įkvepiančių profesionalių lektorių seminaruose, kartu kuriame priemones, kaip muzikos pamoktas padaryti aktualias, įtraukias ir naudingesnes augančiai kartai. Įkvepiantys ir motyvuojantys mokinių susitikimai su kūrėjais – vienas iš pavyzdžių.

 

Muzikos pamokose kviečiame ne tik muzikuoti, bet ir susipažinti su įvairiomis muzikos industrijos profesijomis. Profesionalai (dainininkai, kūrėjai, muzikos žurnalistai/redaktoriai, ir pan.) mokiniams skirtuose video siužetuose pasakoja apie savo profesiją muzikoje, autorių ir gretutines teises, piratavimo daromą žalą, taip skatindami domėjimąsi ir pagarbą kūrybos industrijai. Su Lietuvos muzikos mokytojų asociacijos pagalba šios video pamokos pasieks muzikos mokytojus visoje, bus viešai prieinamos AGATA Youtube kanale.

Projektą iš dalies finansavo Lietuvos kultūros taryba, įgyvendina „Bosanova“, bendradarbiaudami su AGATA.

 

 

Mums svarbu, kad kultūra užimtų tinkamą vietą švietime, kad jos potencialo ir vertės ugdymui nekvestionuotume, kad jo nebereiktų įrodinėti. Sieksime, kad politiniai pažadai integruoti kultūrą ir kūrėjus į ugdymą mokyklose virstų realiais efektyviais sprendimais.

 

Plačiau apie nacionalinį kultūros forumą „Kultūra ir švietimas“ skaitykite:

https://www.15min.lt/kultura/naujiena/renginiai/v-landsbergis-diskusijoje-apie-svietima-ir-kultura-mokyklai-reikia-kurybingu-asmenybiu-29-1604614

https://www.lnb.lt/renginiai/7845-nacionalinis-kulturos-forumas-kultura-ir-svietimas-2

https://www.delfi.lt/kultura/naujienos/kulturos-svarba-siu-dienu-svietimo-sistemoje-sprendimu-ieskos-nacionalinis-kulturos-forumas.d?id=88473321