2020-04-27

AGATA parengė 2,7 mln. vertės paramos nariams planą

Šalyje paskelbta ekstremali situacija kaip reikiant sumaišė visus šių metų planus. Atšaukus pavasarį turėjusius įvykti renginius, vasaros koncertus, festivalius bei kitus pasirodymus ir taip jautrus kultūros sektorius patyrė didžiulius nuostolius. Reaguodama į Covid-19 esamas bei būsimas pasekmes muzikos industrijai, Lietuvos gretutinių teisių asociacija (AGATA) parengė įgyvendinti 2,7 mln. eurų vertės pagalbos planą savo nariams – muzikantams, aktoriams, muzikos leidėjams.

Pasak AGATA direktorės pavaduotojos Martynos Gudaitės-Gulbinienės, paramą asociacijos nariai galės gauti net keliais būdais, o pasinaudojus visomis priemonėmis, suma teksianti vienam nariui gali siekti keletą tūkstančių eurų. AGATA nariai finansinių išmokų sulauks jau gegužės mėnesį.

„Peržiūrėjome įvairias galimybes – kai kuriuos procesus paspartinome, kai kuriems suteikėme naujas formas. Taip pat drauge su Lietuvos kultūros ministerija ir Lietuvos kultūros taryba atradome mechanizmą, kuris šiame etape suteiks galimybes perskirstyti tam tikras esamas lėšas bei panaudoti jas tiesioginei paramai“, – sako M. Gudaitė-Gulbinienė.

Kūrybinio potencialo paskatinimui papildomi 90 tūkst. eurų

Siekiant paskatinti muzikantus ir toliau kurti turinį bei leisti albumus, buvo išplėstas AGATA Muzikos leidybos finansavimo fondas, kuris šiemet skirs papildomus 90 tūkst. eurų. Fondui įprastai skiriamas 60 tūkst. eurų biudžetas padidintas iki 150 000 eurų. Taip pat šiais metais paraiškas dėl albumų finansavimo gali teikti ne tik fizinių, bet ir skaitmeninių albumų kūrėjai. Paraiškas albumų finansavimui kūrėjai gali teikti iki gegužės 1 dienos.

Nukentėjusiems dėl atšauktų renginių – vienkartinės piniginės išmokos iki 1800 eurų

Šalyje įvedus karantiną ir uždraudus masinius susirinkimus, sugriuvo visi kultūros renginių planai. Atšaukti koncertai, turai, albumų pristatymai, spektakliai, filmavimai. Dalis vasaros renginių organizatorių dar tikisi sulaukti žalios šviesos, tačiau nemažai atlikėjų jau atšaukė savo pasirodymus.

Atsižvelgdama į susidariusią situaciją, AGATA inicijavo lėšų, gautų iš tuščios laikmenos atlygio, perskirstymą. Kultūros ministerija ir Kultūros taryba pritarė AGATA siūlymui vietoje kasmet remiamų kultūrinių projektų skirti vienkartines 600, 1200 arba 1800 eurų išmokas savarankiškai dirbantiems kūrėjams, kurie dėl įvestos ekstremaliosios situacijos ir karantino prarado pajamas.

Skaičiuojama, kad išmokas turėtų gauti apie 800 individualių menininkų – muzikantų, aktorių, įvairių sričių kūrėjų. Bendra šioms išmokoms skirta suma siekia 750 000 eurų. Prašymus dėl šios išmokos bus galima pateikti artimiausiu metu, ko gero jau kitą savaitę.

Atlyginimai už licencijuotus kūrinius šiais metais kūrėjus pasieks anksčiau

AGATA atlyginimus už viešumoje naudojamą muziką, perklausas legaliose internetinėse platformose kūrėjams išmoka du kartus per metus, tačiau šių metų terminas bus paankstintas ir dalis pinigų AGATA narius pasieks jau gegužės mėnesį. Išankstiniams atlygiams už kūrinių perklausas muzikos platformose bei kompensaciniams (tuščios laikmenos) atlygiams skirta suma siekia beveik 2 mln. eurų, kuriuos pasidalins aktoriai, muzikantai ir fonogramų gamintojai.

Paremti Lietuvos kūrėjus galima ir klausantis jų muzikos platformoje Pakartot.lt

Kiekviena šioje platformoje išklausyta muzikos sekundė virsta atlygiu kūrėjams, tačiau nuo šiandien lietuviškos muzikos platforma Pakartot.lt savo klausytojams įveda ir metinį 2,99 eurų mokestį. Jis bus sumuojamas su atlygiu, skiriamu atlikėjams ir muzikos leidėjams už perklausytas muzikos sekundes. Susimokėję simbolinę kainą, svetainės lankytojai galės klausytis lietuviškos muzikos premjerų, atrasti savo mėgstamų atlikėjų kūrybą bei teminius grojaraščius. Atsižvelgdami į tai, kad Pakartot.lt tapo ir edukacijos priemone nuotoliniu būdu besimokantiems moksleiviams jiems paliekama galimybė suvedus savo mokinio pažymėjimo numerį muzikos klausytis nemokamai ir platforma naudotis edukaciniais tikslais.

„Mūsų, kaip asociacijos, tikslas yra ne tik atstovauti, bet ir reaguoti. Norime pakviesti narius aktyviai sekti naujienas, dalyvauti virtualiose paskaitose ir seminaruose apie valstybės bei AGATA finansinę ir kitą pagalbą. Neįtikėtina, kiek naujų idėjų kyla tiesiog diskutuojant, dalinantis. Juk kūrėjo instinktas niekur nedingsta, jis tik atranda kitas formas“, – sako M. Gudaitė.