2021-03-18

Apie Covid-19 pagalbos priemones ir mokesčių iniciatyvas

  • Iki balandžio 1 d. laukiame Jūsų paraiškų į AGATA Muzikos leidybos finansavimo fondą (MLF). Dėl ypač sudėtingos situacijos muzikos industrijai ir jos žmonėms AGATA daugiau nei 2 kartus padidino MLF biudžetą, naujų albumų leidybos finansavimui šiemet skirta 150 tūkst. Eur. Plačiau apie konkurso sąlygas ir tvarką skaitykite ČIA. Finansavimo rezultatai bus paskelbti iki gegužės 31 d.

  • Kultūros taryba aktyviai dirba ruošdamasi paskirstyti 1,4 mln. Eur. Individualių kūrybinių stipendijų. Ekspertų vertinimui pateikta daugiau nei 3 tūkst. Paraiškų, beveik 30% jų yra muzikos kūrėjai ir atlikėjai. Planuojama, kad individualių stipendijų rezultatai bus pradėti skelbti balandį, o galutiniai paskelbti gegužės mėnesį. Deja, šiuo metu Kultūros tarybos turimi resursai stipendijoms leis patenkinti tik iki 13 proc. kultūros ir meno kūrėjų poreikio. Šie skaičiai tik patvirtina, kokioje sudėtingoje padėtyje pandemijos metu yra atsidūrę kūrėjai, todėl toliau ieškome papildomų finansinės pagalbos šaltinių ir sprendimų tiek Kultūros taryboje, tiek kitose institucijose.
  • Kartu su Kultūros ministerija ir Kultūros taryba aktyviai ieškome geriausių sprendimų kaip efektyviausiai panaudoti AGATA Kultūros tarybai pervedamas Autorių teisių ir gretutinių teisių apsaugos programos lėšas (apie 0,5 mln. Eur) nuo pandemijos labiausiai nukentėjusių kūrėjų pagalbai. Derybos dėl lengvų ir greitų finansavimo priemonių šiuo metu gerokai sudėtingesnės nei prieš metus (dėl piktnaudžiavimų pagalbos priemonėmis ir kitos kritikos buvusioms subsidijoms), tačiau tikimės greitu metu suderinti naujus sprendimus.

  • Vasario mėn. Vyriausybė patvirtino dar vieną pagalbos savarankiškai dirbantiems priemonę: subsidija, kurios dydis bus lygus 2019 m. sumokėtam GPM. Kol kas skelbiama, kad dėl paramos į Valstybinę mokesčių inspekciją (VMI) turėtų kreiptis pats savarankiškai dirbantis Detalesnės informacijos kas, kur, kada ir kaip gali kreiptis, laukiame iš institucijų artimiausiu metu.

  • Tuo tarpu savarankiškai dirbantys kūrėjai (ir ne tik), kurių veikla yra įtraukta į nukentėjusių nuo COVID-19 veiklų sąrašą, vis dar gali kreiptis į Užimtumo Tarnybą dėl 260 eurų išmokos savarankiškai dirbantiems. Daugiau informacijos: ČIA.

  • Tęsiantis pandemijos ribojimams vis dar taikomos lankstesnės sąlygos Meno kūrėjo statusą turintiems, gauti kūrybinės prastovos išmokas: https://lrkm.lrv.lt/lt/veikla/meno-kureju-socialine-apsauga-1

  • Kartu su Nacionaline kūrybinių ir kultūrinių industrijų asociacija aktyviai dirbame teikdami siūlymus ir argumentus Vyriausybei dėl PVM kultūrai mažinimo. Atsižvelgdamos į pandemijos ir karantino sukeltą krizę, diferencijuotą PVM kaip pagalbą muzikos verslo sektoriui pritaikė nemažai valstybių. Diferencijuoto PVM taikymas muzikos verslui, visų pirma, leistų šiam sektoriui išgyventi šiuo sudėtingu pandemijos laikotarpiu, o vėliau – ir atsistatyti į priešpandeminį lygį ar net jį pranokti. Paprastai tariant, tai reikštų daugiau koncertų (taip pat ir tarptautinių), daugiau leidinių, taigi ir daugiau pačios muzikos. Deja, kol kas negalime pasigirti Vyriausybės entuziazmu šiuo klausimu, tačiau nenuleidžiame rankų.

  • Kalbant apie mokesčius – siekiame Vyriausybės dėmesio ne tik mokesčių dydžiams, bet ir pačioms mokėjimo procedūroms, skaičiavimo tvarkai. Visame Europos Sąjungos kūrybinių industrijų sektoriuje apie 33 proc. žmonių veikia kaip savarankiškai dirbantys asmenys. Tai yra per 50 proc. daugiau nei bet kokiame kitame sektoriuje. Bet mokestinė savarankiškai veikiančių žmonių aplinka, bent jau Lietuvoje, yra „traumuojanti“. Tyrimai rodo, kad individualios veiklos apskaitai Lietuvoje sugaištama 43 mln. valandų per metus. Aiški ir patogi mokesčių tvarka padėtų šias sąnaudas ženkliai sumažinti. Būtų galima sekti Estijos pavyzdžiu ir mokesčių surinkimą iš savarankiškai dirbančių asmenų tiesiog automatizuoti: individualiai veiklai priskirti banko sąskaitą ir automatiškai nuskaičiuoti mokesčius nuo kiekvienos įmokos.

 

AKTUALI INFORMACIJA APIE PROFILAKTINĮ TESTAVIMĄ

Informuojame, kad Sveikatos apsaugos ministerijai praplėtus profilaktinio periodinio testavimo grupes*, nuo šiol Vilniuje daugiau visuomenės grupių galės išsiaiškinti, ar yra persirgę koronavirusu, ir ar šiuo metu nėra viruso nešiotojai, atlikdami tyrimus mobiliajame punkte.

Nuo šiol reguliariai profilaktiškai testuotis  dėl koronaviruso gali muziejų, kitų ekspozicijų erdvių, bibliotekų, jų ir valstybės archyvų skaityklų ir valstybės kultūrinių rezervatų direkcijų darbuotojai, profesionalių scenos menų kolektyvų (chorų, teatrų trupių, orkestrų ir kt.) darbuotojai.

Profilaktinis testavimas sutinkantiems darbuotojams vykdomas periodiškai, t. y. ne dažniau, nei kas 7 dienas ir ne rečiau, nei kas 10 dienų. Įstaigų vadovai turi koordinuoti darbuotojų periodinių profilaktinių tyrimų procesą, kad būtų užtikrintas tinkamas tyrimų periodiškumas.

Profilaktiniai tyrimai nėra tikslingi ir nevykdomi asmenims, kurie:

  • persirgo COVID-19 liga ir nuo teigiamo SARS-Cov-2 PGR / antigeno testo rezultato praėjo mažiau nei 90 dienų; 
  • turi COVID-19 ligos serologinio antikūnų testo teigiamą rezultatą, jei praėjo mažiau nei 60 dienų; 
  • paskiepyti COVID-19 ligos vakcina pagal pilną skiepijimo schemą mažiau nei 90 dienų laikotarpiu. 

 

Darbuotojai, norintys sužinoti ar persirgo COVID-19 liga ar jiems tikslinga dalyvauti periodiniame testavime turi  registruotis per Karštosios koronaviruso linijos 1808 sistemą telefonu arba elektroniniu būdu pildant elektroninę registracijos formą adresuhttps://selfreg.myhybridlab.com pasirenkant registracijos tipą Serologiniai testai dalyvaujantiems periodiniame testavime. Tuomet bus atliekamas greitasis serologinis antikūnų testas, imamas kraujo mėginys.

Profilaktiniame periodiniame testavime dalyvaujantys darbuotojai registruojasi per Karštosios koronaviruso linijos 1808 sistemą telefonu arba elektroniniu būdu pildant elektroninę registracijos formą adresuhttps://selfreg.myhybridlab.com pasirenkant registracijos tipą PGR profilaktiniai tyrimai tikslinėms grupėms. Tuomet darbuotojui mobiliajame punkte bus atliekamas greitasis antigeno testas, bus paimamas tepinėlis iš nosiaryklės.

Registruojantis internetu, būtina turėti galimybę prisijungti prie savo el. bankininkystės paslaugų, kad sistema galėtų saugiai patvirtinti asmens tapatybę. Taip pat registruojantis būtina nurodyti savo darbovietės juridinio asmens kodą, jei dirbama pagal individualią veiklą, tuomet kodo nereikia nurodyti. Užsiregistravę asmenys gaus SMS žinutę su individualiu kodu, kurioje bus tiksliai nurodyta, kada ir kur atvykti. 

Tyrimai, bus atliekami mobiliajame punkte, esančiame automobilių stovėjimo aikštelėje „Statyk ir važiuok“ V. Gerulaičio g. 1 priešais verslo centrą „Technopolis“.

*Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo 2021 m. vasario 25 d sprendimas V-384 „Dėl Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro – valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo 2020 m. gegužės 29 d. sprendimo Nr. V-1336 „Dėl tikslinių ir profilaktinių tyrimų dėl Covid-19 ligos (koronaviruso infekcijos) organizavimo“ pakeitimo“ https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAD/fa9c0ad0a1be11eaa51db668f0092944/asr